Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

-2°23.03 / Пет
-1° -7°24.03 / Саб
25.03 / Нед
-2°26.03 / Пон
27.03 / Вто
28.03 / Сре
11° 29.03 / Чет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Свет

Лошо за државниците, добро за демократијата

Од почетокот на годинава во Германија повеќе на важи членот 103 од Кривичниот законик. Ткн. одредба за „навреда на величеството“ веќе нема посебно да ги штити странските државници. Добро е што е така, пишува Мартин

Повеќе...

УДАР ЗА ЕВТИНИТЕ СТОКИ ОД КИНА: Анти-дампинг правилата на сила од денес

Нови антидампинг правила од денес ќе ги заштитат производителите во Европската унија (ЕУ) од увозот на евтини стоки од земји како Кина. Идејата е да се стави крај на незаконското намалување на европските цени. За целта

Повеќе...

Хан: ЕУ мора да го покрене процесот на проширување

Тој во вчерашниот говор истакна дека 2018 година ќе биде клучна година за промоција на пристапивањето во ЕУ на Западен Балкан.

Повеќе...

Светската здравствена организација: Медицинскиот канабис не предизвикува зависност и не е токсичен

Светската здравствена организација тврди дека главната состојка во медицинскиот канабис не предизвикува зависност и не е токсична. Научниците со месеци го проучувале канабидиолот, состојка на марихуаната која не е

Повеќе...

Експлозија во Њујорк, Путин ја повлекува војската од Сирија, Нема мир во Палестина, Нова Џејмс Бонд еуфорија...

САД - Четири лица се повредени во експлозијата на бомба од непознато потеклo, која попладнево се случи на станица во Менхетен во Њујорк. Еден од повредените е и осомничениот за предизвикување на инцидентот кој

Повеќе...

Земјите на ЕУ формираа нова мрежа на соработка во одбраната

Дваесет и пет земји-членки на Европската унија одлучија да воспостават нова мрежа за соработка во одбраната и безбедноста.

Повеќе...

ОБСЕ; Предизвиците со човековите права да се решаваат со исполнување на обврските

Најголемите предизвици со човековите права со кои се соочува светот, можат да бидат олеснети доколку се обезбеди верно спроведување на межународните обврски, изјави денеска претседавачот со ОБСЕ Игнасио Санчез

Повеќе...

Обама: Заштитете ја демократијата или ризикувате пат кон нацизам

„Медиумите најчесто ме „полудуваа“, но сфаќав оти слободата на медиумите е од витална важност за демократијата“.

Повеќе...

ЕУ сака да се дистанцира од ММФ

Со основањето на Европскиот монетарен фонд (ЕМФ), Еврокомисијата ја нагласува желбата на Унијата за намалување на врските со Меѓународниот монетарен фонд  и за зголемување на независноста при справувањето со

Повеќе...

Германија нуди по 3.000 евра за одбиени азиланти кои ќе се вратат во татковината

МВР на Германија соопшти дека тие кои ги исполнуваат критериумите може да се пријават до 28 февруари, а парите ќе ги добијат откако ќе се вратат

Повеќе...

Северна Кореја истрела интерконтинентална ракета: Итен состанок на Советот за Безбедност на ОН

Денеска ќе биде одржан итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации за Северна Кореја откако таа земја истрела интерконтинентална ракета.

Повеќе...

Реклама