Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

26°

Временска прогноза

26° 18.10 / Сре
18° 19.10 / Чет
17° 20.10 / Пет
17° 21.10 / Саб
23° 22.10 / Нед
17° 11°23.10 / Пон
16° 24.10 / Вто

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

На 27ми и 28ми во Прилеп, во спортска сала на ООУ Добре Јованоски се одржа државно првенство во џудо за ученици од Основните учлишта, како и за јуниори и јуниорки.

Џудо Клубот Сеишин од Прилеп со 18 освоени медали на државното првенство во Џудо - drzhavno seishin may2017

Првенството беше во организација на Федерацијата на Училишен Спорт, Џудо Федерацијата на Македонија и техничка организација на Џудо Клубот Сеишин и Џудо Клубот Бушидо од Прилеп.

На натпреварувањето меѓу ученици, настапија вкупно 135 џудисти, од 26 основни училишта од Македонија, а од џудо клубот СЕИШИН -Прилеп настапија вкупно 17 натпреварувачи, овојпат претставувајќи ги своите училишта, притоа освоени се вкупно 12 медали (3 златни, 4 сребрени и 5 бронзени). 

Во натпреварот за јуниори и јуниорки, Џудо Клубот Сеиши зеде учество со 8 натпреварувачи од кои 7 во машка и 1 во женска конкуренција и се освоени вкупно 6 медали (1 златен, 2 сребрени и 3 бронзени).

Коментари

Коментари

Реклама