Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

14°

Временска прогноза

14° 13°19.10 / Саб
20° 15°20.10 / Нед
21° 15°21.10 / Пон
20° 14°22.10 / Вто
20° 13°23.10 / Сре
19° 12°24.10 / Чет
19° 12°25.10 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

И оваа година, група млади кошаркари и ентузијасти по трет пат го организираат традиционалниот турнир во баскет „KGJ 3x3 basketball tournament“.

Во Прилеп: Традиционален турнир во баскет - kgj

Турнирот, кој се игра под мотото „Баскетот е братство“, ќе се одржи во вторник (14.7.2015) во 16 часот на теренот во ООу "Кире Гаврилоски- Јане".

И оваа година исто како и минатите, организаторите се потрудија да организираат еден скромен настан што ќе го обележи уличниот баскет во Прилеп, кој претставува одлична прилика за дружба на кошаркарите од Прилеп од сите генерации.

Турнирот ќе се игра во две групи, до 18 и +18. Пријавувајнето завршува во вторник во 13 часот. Учество на турнир е 500 денари од екипа со кој пари ќе се обезбедат наградите и трошоците за турнирот.

Замислата на овај турнир пред се е добрата забава, дружба, спорт, да видиме кој колку извежбал за летово. Обезбедено е добро озвучување и загарантирано добра дружба. Им се заблагодаруваме на сите што помогнаа зе да овој турнир да  продолжи да се одржува - изјави Марио Маџоски, еден од организаторите на настанот. 

Коментари

Коментари

Реклама