Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

34°

Временска прогноза

34° 16°02.07 / Нед
16° 15°03.07 / Пон
20° 16°04.07 / Вто
28° 15°05.07 / Сре
29° 16°06.07 / Чет
31° 17°07.07 / Пет
32° 19°08.07 / Саб

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Спорт

Томче Петрески именуван за нов тренер на мароканската Мулудиа

Поранешниот тренер на Пелистер и Прилеп, Томче Петрески во новата сезона ќе седне на клупата на мароканскиот клуб Мулудиа Спортив Ујда. 

Повеќе...

Џудо Клубот Сеишин од Прилеп со 18 освоени медали на државното првенство во Џудо

На 27ми и 28ми во Прилеп, во спортска сала на ООУ Добре Јованоски се одржа државно првенство во џудо за ученици од Основните учлишта, како и за јуниори и јуниорки.

Повеќе...

Downhill велосипедска трка викендов по втор пат во Прилеп

В недела кај месноста Топташ, во близина на Прилеп во организација на клубот за екстремни спортови „Skyriders“ од Прилеп ќе се одржи втората downhill трка насловена како „Топташ 2017“.

Повеќе...

Gol.mk: Победа на дисциплинска кај ФФМ, клубот ќе мора пак да се сели од Прилеп!?

Екипата на Победа ќе добие санцкии за влез на навивач на теренот на дуелот против Шкупи, затоа што Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) отпочна дисциплинска постапка против тимот.

Повеќе...

Чатлески: Во Гент докажавме дека може да се носиме со европските борци

Македонските кикбоксери од Шампион од Прилеп демонстрираа врвен кикбокс на „Ноќта на новите таленти“ во Гент во Белгија.

Повеќе...

Три медали за прилепските џудисти од Сеишин во Приштина

Вчера Џудо клубот Сеишин на Меѓународниот турнир „Адем Јашари“ за кадети и сениори во Приштина –Косово освои три медали – по еден златен, сребрен и бронзен медал.

Повеќе...

Сребрен и бронзен медал за прилепските џудисти на натпревар во Англија

На 22 и 23 октомври се одржа Интернационален Натпревар во Џудо во Саутенд-Англија каде учество зедоа и  тројца натпреварувачи од прилепскиот ЏК Пролетер Прилеп, Борче Ангелов , Никола Велески и Владимир Стојаноски.

Повеќе...

Јуниорките на Миоки најуспешни на „Прилеп – град херој 2016“

На Mеѓународниот турнир „Прилеп – град херој 2016“ ЏК Миоки доби признание за најуспешна екипа кај јуниорките. Христина Дескова (-57 кг) и Ангела Велковска (-78 кг) освоија златни медали, додека Наталија Динова (-52 кг) и

Повеќе...

Шесто издание на Крали Марко Треилс - Планинско трчање, насмевки и задоволство

Овој викенд со старт и финиш во амфитеатарот во најстарта прилепска населба Варош се одржа шестото традиционално издание на најголемата трка во планинско трчање Крали Марко Треилс - „По стапките на Крали Марко”.

Повеќе...

ЏК Пролетер најуспешен на „Прилеп опен 2016“

Во генералниот пласман на Меѓународниот џудо турнир „Прилеп опен 2016“наjуспешна е екипата на Пролетер која воедно беше и најбројна со 54 натпреварувачи во сите возрасни категории освојуваќи вкупно 46 медали – 18

Повеќе...

Александар Таневски за Вардар Фанс: Јуниор лигата нуди одлична можност за напредокот на децата ракометари

Пред нас е првата сезона од ракометната “Јуниор лига“ , а полека се ближи почетокот на новата натпреварувачка сезона. Се повеќе се зголемува интересот на ракометните школи да бидат дел од овој голем проект на

Повеќе...

Реклама