Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

18.01 / Саб
-0°19.01 / Нед
-2°20.01 / Пон
-1°21.01 / Вто
22.01 / Сре
23.01 / Чет
24.01 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Спорт

Прилепчанецот кој се врати од Австралија да игра фудбал за Македонија, нов младински репрезентативец

Алекс Талески е талентиран млад фудбалер кој може да биде иднината на македонскиот фудбал. Иако е роден во Австралија, неговите корени се од Македонија, поточно од Прилеп.

Повеќе...

Одржан тридневен Меѓународен џудо камп „Прилеп 2018“

Во периодот од 15 до 17 Јуни 2018 година во Прилеп во организација на Џудо Клубот СЕИШИН-Прилеп во соработка со Џудо Клубот ЏУНС Нови Сад Србија се одржа тридневен Меѓународен џудо камп „Прилеп 2018“ за помлади пионери и

Повеќе...

Џудо Клубот СЕИШИН - Прилеп со 7 медали на Струга Опен 2018

На 16.06.2018 во Струга се одржа Меѓународен Турнир „Струга Опен 2018“. Џудо Клубот СЕИШИН-Прилеп настапи со 8 натпреварувачи а освоени се 7 медали ( 1златен, 2 сребрени и 4 бронзени).

Повеќе...

Младите џудисти од џудо клубот „Бушидо“, од турнирот во Србобран се вратија со десет медали

Членовите на џудо клубот „Бушидо“, од меѓународниот џудо турнир во Србобран, Република Србија, се вратија со 10 освоени медали. Постигнатиот успех беше причина младите прилепски џудисти и нивните тренери, да бидат

Повеќе...

Нова група од 14 тренери еден чекор поблиску до Мастер лиценца

Нова група од тренери, вкупно 14, викендов во Дојран стана сопственик на лиценца од втора категорија и се здоби со право да ја продолжи едукацијата за највисоката трета категорија што ја доделува ЗРТ, односно РФМ,

Повеќе...

Миле Јованоски освои трето место на меѓународен натпревар во параглајдерство

Ветеранот и селектор на македонската параглајдинг репрезентација Миле Јованоски и членовите на клубот Делта од Прилеп уште еднаш докажаа дека се врвни спортисти со кои се гордее Прилеп и Македонија, пренесе

Повеќе...

Три злата и четири бронзи за ЏК Ипон на „Прилеп опен 2017“

Со седум медали се закитија џудистите на ЏК Ипон на Меѓународниот турнир „Прилеп опен 2017“ во организација ЏК Пролетер.

Повеќе...

На меѓународен турнир во Црна Гора: Џудо клубот „Сеишин“ од Прилеп освои три медали

Џудо Клубот СЕИШИН Прилеп на овој Турнир учество зеде со 2 натпреварувачи, а освоени се 3 медали (1 златен и 2 бронзени).

Повеќе...

Видео: Над 250 учесници на 9-тиот меѓународен турнир во џудо „Прилеп Град Херој 2017“

На 08.10.2017 во Прилеп спортска сала на ООУ Добре Јованоски се одржа 9-ти Меѓународен турнир во Џудо Прилеп Град Херој 2017.

Повеќе...

Македонската шампионка во фитнес, Ангела Гелинческа отвара студио за аеробик и пилатес во Прилеп

Професорка по физичко образование, спорт и здравје Ангела Ѓелинческа, која е фитнес шампион на Република Македонија за 2016/2017 и се вбројува во топ 5 спортистки на Балканските бофибилдинг и фитнес натпревари

Повеќе...

На турнир во БиХ се подготвуваат за Вардар Јуниор лигата

Сакајќи да бидат во што подобра форма за Вардар Јуниор лигата, екипите кои се дел од најдобрата Ракометна академија Вардар ја користат секоја шанса да одиграат турнири во Македонија и надвор.

Повеќе...

Реклама