Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

33°

Временска прогноза

33° 25°23.08 / Пет
30° 22°24.08 / Саб
30° 19°25.08 / Нед
28° 18°26.08 / Пон
26° 18°27.08 / Вто
25° 20°28.08 / Сре
27° 19°29.08 / Чет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, по 12 пат се одржа традиционалната велосипедска трка „Сите на велосипед“.

Во Прилеп се одржа традиционалната велосипедска трка „Сите на велосипед“ - timthumb

Околу 300 учесници ја стартуваа оваа велосипедска тура од 20 километри од центарот на Прилеп. Организатор на оваа традиционална трка е прилепскиот велосипедски клуб „Илинден“.

Според Драган Димитриоски, претседател на клубот „Илинден“, целта на трката е да се промовира велосипедот како еколошко и најприфатливо средство за патување кое не ја загадува животната средина.

Трката е од ревијален карактер и нема победници. Целта е да се промовира велосипедизмот како спорт, рече Димитриоски. Прилепскиот градоначалник Марјан Ристески ја отвори трката и им посака успешна трка на учесниците.

По стартот учесниците возеа до населеното место Мало Коњари и назад во градот. Во трката се приклучија и велосипедисти од Кривогаштани. На спортскиот аеродром во Мало Коњари беа доделени традиционалните награди за најмладиот и најстариот учесник на трката од двете општини.

Коментари

Коментари

Реклама