Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

18.01 / Саб
-0°19.01 / Нед
-2°20.01 / Пон
-1°21.01 / Вто
22.01 / Сре
23.01 / Чет
24.01 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Штрајкот на затворениците денеска се прошири и во прилепскиот затвор. По примерот на затворот „Идризово„, од денеска и тие одбиваат да земат храна.

Штрајкот на затворениците од Идризово се прошири и во прилепскиот затвор  - zatvor 35wp89xiqfjlk1szit31mo

Се обидуваат со глад да издејствуваат амнестија, односно да бидат опфатени со Законот за помирување што се подготвува во Собранието.

 Од вчера над 600 затвореници, од истата причина штрајкуваат во затворот „Идризово„. Испратија писма до премиерот и до затворската управа, во кои бараат амнестија, но Заев веднаш ги одби. Изјави дека Закон за општа амнестија веќе имаше и не може во следните пет години да се повтори. Со тој закон беа амнестирани 815 затвореници, осудени на казна до пет години затвор.Министерката за правда се согласува со ставот на премиерот.

Коментари

Коментари

Реклама