Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

-5°

Временска прогноза

-5° -7°23.02 / Саб
-6° -7°24.02 / Нед
-5° -10°25.02 / Пон
-2°26.02 / Вто
-9°27.02 / Сре
-6°28.02 / Чет
11° -6°01.03 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Најзагадено вчера било во Битола и Скопје, покажуваат мерните станици.

Најзагаден воздух вчера вечер дишеле скопјани и битолчани - Zagaden vozduh

Штетните PM10 честички во Битола достигнаа ниво од 390 микрограми на кубен метар, што е околу 5 пати над дозволеното.

Во Скопје најзагаден воздух вчера дишеле жителите во населбата 11 Октомври, Миладиновци, Аеродром. Кај Ректоратот загаденоста со ПМ10 честички е 354 микрограми на кубен метар.

Со овие алармантно опасни вредности, Скопје повторно се најде во 10те најзагадени градови во светот- вечерва се искачи на седмото место.  Пред нас е Приштина, која е на четвртото место според загаденоста, а Софија е на деветтото место.

Коментари

Коментари

Реклама