Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

18°

Временска прогноза

18° 25.09 / Вто
11° 26.09 / Сре
12° 27.09 / Чет
14° 28.09 / Пет
15° 12°29.09 / Саб
14° 11°30.09 / Нед
21° 01.10 / Пон

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Општински

Сѐ повеќе малолетници дилаат и користат дрога во тетовскиот регион, социјалните служби немаат доволно кадар за помош и превенција

Во полициските акции спроведени овој месец во тетовско и гостиварско, приведени се 70 лица кои продавале или користеле  опојни дроги, пишува

Повеќе...

Прилепскиот загубар „Еуроинвест“ ќе прогласи технолошки вишок

Прилепскиот загубар „Еурокомпозит“ до крјаот на овој месец ќе ја објави листата на вработени кои што ќе бидат прогласени за технолошки вишок.

Повеќе...

Видео: Здружението на бранители од Прилеп со поддршка за претстојниот референдум

Членовите на Здружението на воени резервни обврзници (ЗВРО)  од Прилеп, повикаа на излезност на претстојниот референдум, за, како што велат, да влеземе во безбедносен штит на најмoќниот воен сојуз во

Повеќе...

Демант од жителите на селата Иловица и Штука по повод написот во медиумите од здружението „Здрава котлина“

„Ние жителите на село Иловица, како легитимни членови на СДСМ Иловица и други жители со различна партиска провиненција, во целост и со индигнација, ги отфрламе информациите изнесени во медиумскиот напис со наслов

Повеќе...

Градоначалникот на Демир Хисар, Стојановски, кој се заканувал со прислушување, се скри од новинарите

Градоначалникот на Општина Демир Хисар Марјанче Стојановски, по објавената снимка од вчера на која им се заканува на вработени во училиште дека им ги слуша телефоните, денес беше зафатен за да ги прими новинарите.

Повеќе...

Едногодишно ослободување од плаќање комунални сметки за социјалците од Кавадарци

Социјалните случаи од Кавадарци, се ослободуваат од плаќање на сметки за комунални услуги, за период од една година, одлучи Советот на општината. Ослободувањето се однесува на сметки за користење на вода за пиење,

Повеќе...

Кривична за четири физички и едно правно лице од Крушево за „пустошење на шума“

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп, до Основнотo јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против Т.З.(54) од Крушево, Ј.М.(50) од крушевското село Врбоец и Д.Д.(53) од Крушево осомничени

Повеќе...

Прилепските компании се соочуваат со одлив на работна сила

Прилепското стопанство се соочува со сериозен проблем. Компаниите од тутунската, текстилната, услужната, графичката и други дејности, бележат недостиг на технички кадари со средно образование пред сè. Ова е

Повеќе...

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Бејли им порачаа на младите да излезат на референдум

Актуелните состојби во Општина Прилеп, работата на локалната самоуправа, граѓанскиот сектор, но и економската состојба во градот, беа дел од темите за кои денеска разговараа амбасадорот на САД, Џес Бејли и

Повеќе...

Шекеринска во Прилеп: Членството во НАТО ќе значи помодерна и подобро платена Армија

Состојбите во економскиот сектор и моменталната општествено - политичка ситуација во државата, во овој историски момент, пред влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Овие теми беа во фокусот на средбата на градоначалникот

Повеќе...

Видео: Во Прилеп маж бојадисува куче, тоа избезумено и преплашено

Среде центар во  Прилеп маж бојадисува куче, а тоа е избезумено и преплашено. Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ ги повикува сите надлежни институции да преземаат превентивни мерки против

Повеќе...

Реклама