Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

22°

Временска прогноза

22° 17°17.07 / Вто
21° 16°18.07 / Сре
23° 16°19.07 / Чет
23° 15°20.07 / Пет
27° 13°21.07 / Саб
31° 17°22.07 / Нед
28° 17°23.07 / Пон

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Денес во Прилеп во организација на БК АС ПРИЛЕП и под покровителство на Пица Хепи и Марфил Прилеп ќе се одржи 4та детска лига во бокс на Македонија.

4-та детска бокс лига на Македонија се одржува денес во Прилеп - 19021816 10155181976160926 935117289 n

Настанот ќе се одржи во Пица Хепи на плоштадот во центарот на Прилеп. Пријавени клубови се : БК „АС“ -Прилеп, БК „АПЕРКАТ“ Скопје, БК „ПИНК ПАНТЕР“  - Штип, БК „ПЕЛИСТЕР“ -Битола , БК „ЧАИР“ - Скопје .

4-та детска бокс лига на Македонија се одржува денес во Прилеп - 19113008 10155182753755926 1672386148 n

Дарко Чатлески - тренер на БК „АС“ - Прилеп

Целта ни е да ја подигниме свеста на младите спортитсти да се занимаваат со спорт и да ги избенат модерните пороци а активно да тренираат бокс со единствена цел во иднина да се изградат како личности и да станат олимписки или професионални боксери. Овие млади боксери да влезат со искуство во кадетска конкуренција а не да им биде прва борба. Така ќе имаме изградени боксери до сениорската конкуренција и ќе имаме боксери кои квалитетно ќе ја представуваат Македонија. На овој настан ќе имаме признание за најборбен пар. Наши гости ќе бидат моите репрезативни колеги кои ја представувавме Македонија: Вели Мумин легендата на боксот во Македонија , Фатон Салиху мојот репрезативен колега кои на европското првенство во бокс за кадети во Битола 1997 год.го освои златниот медал а јас бронзениот медал . Се надеваме на добра организација и ги повикуваме љуботелите на боксот да присуствуваат на овој настан.

Коментари

Коментари

Реклама