Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

-0°21.03 / Сре
-0° -2°22.03 / Чет
-1° -2°23.03 / Пет
-1° -3°24.03 / Саб
25.03 / Нед
26.03 / Пон
11° 27.03 / Вто

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Прилеп

Прилепскиот фото-кино клуб „Прилеп“ утре по петти пат ќе ја отвори традиционалната изложба на фотографии

Фото-кино клубот „Прилеп“ - Прилеп, утре, 21,03,2018 со почеток во 19,30 часот во НУЦК Марко Цепенков, ќе ја отвориа традиционална клубска изложба „Јордан Зазоски –

Повеќе...

СДСМ до Петар Ристески: Наместо да го вперуваш прстот во нас, погледни во своите редови

Од СДСМ ги повикуваат институциите да го расчистат случајот со палењето на викендицата на координаторот ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески.

Повеќе...

Градоначалникот Јованоски ги повикува надлежните институции да го расветлат пожарот на викенд куќата на координаторот на О.К. ВМРО-ДПМНЕ – Прилеп

По објавувањето на веста за опожарената викендица на координаторот на О.К. на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески, пристигна соопштение од кабинетот на

Повеќе...

Рисетески: Се сомневам - пожарот е подметнат

Во пожар изгоре викенд куќата на Петар Ристески, претседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ во Прилеп во месноста Кула. Ристески, кој вели дека штетата е голема и се сомнева дека пожарот е подметнат.

Повеќе...

Во Прилеп одбележан Денот на крводарителството

По повод утрешниот 17 март, Ден на крводарителството во Македонија, Општина Прилеп денеска со пригодна свеченост ги отвори вратите за хуманите луѓе, кои што многу пати во животот дарувале крв и спасувале човечки

Повеќе...

Кривична против директор на домот за стари лица во Прилеп, за свои потреби си земал месо наменето за домот

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 56-годишниот прилепчанец Д.Р. за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, кое го направил како директор на Дом за стари лица.

Повеќе...

Општина Прилеп должи три милиони евра

Буџетот на општина Прилеп не е во добра кондиција зошто стасуваат за наплата голем број побарувања, а вкупниот долг е околу 3 милиони евра, рече претседателот на советот на Прилеп Миле Талески по денешната седница на

Повеќе...

Над 5 милиони денари е финансиската дубиоза на ЈП „Пазари“- Прилеп

Според новото  раководство претпријатието по разни основи должи над 5 милиони денари - објави Канал 5..

Повеќе...

Џудо Клубот Сеишин од Прилеп на средба со Амбасадорката на Јапонија

Претставник од Џудо Клубот Сеишин Прилеп Г-н Киро Здравески, кој воедно е и претседател на иницијативниот одбор на Џудо Ветерани, беше на прием во Амбасадата на Јапонија и оствари средба лично со Амбасадорката на

Повеќе...

ЈКП „Комуналец“ со пролетна акција го средува Прилеп

ЈКП  „Комуналец“ започна со пролетна акција, за да се исчисти градот од нафрланата ризла и сè што оставила зимата до престојните велигденски празнувања.

Повеќе...

Со пари од турската агенција ТИКА, ќе се гради спортска сала во Канатларци

За два месеца треба да почне изградбата на спортска сала во ОУ „Кирил и Методиј“ во Канатларци. Ова денеска го вети амбасадорката на Република Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара при посета на ова општинско

Повеќе...

Реклама