Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

31°

Временска прогноза

31° 18°21.08 / Вто
24° 17°22.08 / Сре
25° 15°23.08 / Чет
24° 15°24.08 / Пет
24° 15°25.08 / Саб
25° 17°26.08 / Нед
25° 15°27.08 / Пон

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде потпишан во сабота, јавува дописникот на МИА од Приштина.

Али Ахмети: Договорот за името Скопје и Атина ќе го потпишат во сабота - ahmeti

Договорот ќе го потпишат премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во присуство на највисоки претставници на Европската унија, рече Ахмети, не прецизирајќи каде ќе се случи потпишувањето.

Лидерот на албанската партија која е на власт во македонската Влада рече дека во процесот на преговорите меѓу Скопје и Атина имало неколку опции за името на државата, но дека „Република Северна Македонија“ е конечната која е договорена меѓу двете влади и која ја прифати и албанскиот фактор во земјата. (МИА)

Коментари

Коментари

Реклама