Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

23.01 / Сре
-2°24.01 / Чет
-1° -3°25.01 / Пет
-2° -8°26.01 / Саб
-4° -12°27.01 / Нед
-6° -17°28.01 / Пон
-7° -19°29.01 / Вто

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Утврдивме една опција прифатлива за двете страни, порача премиерот Зоран Заев од Софија, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Утврдивме една опција прифатлива за двете страни, порача премиерот Зоран Заев од Софија, по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ќе бидам прецизен, но и внимателен, по сето она што е постигнато, го констатиравме и стоиме позади тоа како премиери. Тоа што беше останато го отворивме опционо, преку неколку опции  и утврдивме една опција која може да биде прифатлива за двете страни. Но ние сме само премиери, мора да бидемем внимателни како тоа институционално ќе биде спроведено, мора да разговараме со претседтаелите на двтете држави“ рече премиерот Заев.

Тој нагласи дека е важно да се споделат успесите кои ги постигнале двајцата шефови на дипломатиите, Никола Димитров и Никос Коѕијас, кои, како што рече Заев, се многу големи и значајни за двете држави.

Ги нагласивме досегашните постигнувања меѓу двете страни и кажавме дека стоиме зад нашите ставови. Ние сме само луѓе, мораме да внимаваме како тоа институционално ќе биде спроведено, мораме да разговараме со претседателите на двете држави, со лидерите на другите политички партии“ порача Заев.

Коментари

Коментари

Реклама