Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

12.12 / Чет
13.12 / Пет
14.12 / Саб
15.12 / Нед
16.12 / Пон
17.12 / Вто
18.12 / Сре

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржи рочиште за предметот „Траекторија“. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, потврди дека на 23 јануари годинава ќе сведочи во СЈО за случајот „Траекторија“. 

Рочиште за предметот „Траекторија“: Јанакиевски, Пешевски и Груевски на судење за случајот со изградбата на автопатите - peshevski rochishte

Во овој предмет обвинети се четири поранешни владини функционери, осомничени дека во 2012 и 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатните делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања.

Обвинети злоупотреби за изградбата на автопатите се пораншениот вицепремиер, Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и поранешниот премиер, Никола Груевски.

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, потврди дека на 23 јануари годинава ќе сведочи во СЈО за случајот „Траекторија“. Сугарески, одговарајќи на новинарски прашања по увидот во градежните работи на наплатната рампа Сопот, посочи дека е повикан во СЈО како претставник на државата.

Макфакс

Коментари

Коментари

Реклама