Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

18.01 / Саб
-0°19.01 / Нед
-2°20.01 / Пон
-1°21.01 / Вто
22.01 / Сре
23.01 / Чет
24.01 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Али Ахмети свика состанок на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица. Ќе се анализира состојбатa со блокадата во Собранието, ќе се бараат излезни решенија, но и според дел од членовите ќе се отвори и прашањате за како што велат, однесувањето на БЕСА, објави 24Вести.

Ахмети свика состанок на ДУИ, ќе се бара излез од блокадата на Собранието - sediste dui mala recica

Опозициската коалиција меќу ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА ќе биде на дневен ред.

- вели за ТВ 24 пратеникот и шеф на кабинетот на Али Ахмети, Артан Груби.

Според Груби, БЕСА иако ги даде своите потписи за мнозинство, ги повлекла кога решиле да не го поддржат предлогот на СДСМ И ДУИ за претседател на Собранието да е Талат Џафери. Не сака да конкретизира колку е опција ДУИ да го услови учеството во Владата со неучеството на Билал Касами.

Од Мала Речица не сакаат да лицитираат со предлози, но велат не им се прифатливи опции кои потоа би биле оспорени и по легален, но и по легитимен пат.

Централното претседателство во Мала Речица последен пат одржа маратонска седница кога решија да му ги дадат потписите на Зоран Заев за мнозинство.

+Инфо

Коментари

Коментари

Реклама