Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

34°

Временска прогноза

34° 16°02.07 / Нед
16° 15°03.07 / Пон
20° 16°04.07 / Вто
28° 15°05.07 / Сре
29° 16°06.07 / Чет
31° 17°07.07 / Пет
32° 19°08.07 / Саб

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Македонија

Тевдовски: Од ИПА-фондовите досега се изгубени 119 милиони евра

Владата ќе изработи нов мастер-план кој ќе биде поделен во три етапи за поефикасно користење на ИПА-средствата, информира вицепремиерот за европски прашања, а воедно и координатор за ИПА-фондовите, Бујар Османи.

Повеќе...

Царовска: Дупката во Фондот на ПИОМ за десеттина години е тројно зголемена

Трансферот на буџески средства во Фондот на пензиско осигурување е речиси тројно зголемен во периодот од 2006 до 2016 година и минатата година и тоа говори колку неодговорно ВМРО-ДПМНЕ се однесувало кон пензиите и

Повеќе...

ИБНА: Коѕиас на 30 и 31 август во официјална посета на Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас на 30 и 31 август ќе престојува во официјална посета на Македонија, јави независната балканска новинска агенција – ИБНА, иако до сега нема официјална потврда од

Повеќе...

Градоначалникот на Кавадарци се жали дека никогаш не му било полошо

Ми го гребат автомобилот и ми ги одвртуваат штрафовите од гумите, се пожали кавадаречкиот градоначалник Александар Панов, кој минатата недела беше осуден на 2 месеца затвор за поткуп при избори и гласање.

Повеќе...

Построги критериуми за увоз на лекови

Власта почнува со постапка за донесување предлог-закон за лековите и медицинските помагала, кој предвидува воведување построги критериуми во постапката на добивање на одобрение за паралелн увоз на лекови со кои

Повеќе...

Катимерини: Загриженост во Атина по спорот меѓу Белград и Скопје

Грчките дипломати со загриженост ги следат случувањата на Балканот откако Србија го повлече целиот персонал од својата амбасада во Скопје и ја обвини Македонија за „офанзивни активности“ во очигледниот гнев

Повеќе...

Српска пропагандна војна: „Странски служби“ од Македонија работеле против Србија

Денешните весници во Србија, 22 август 2017 година, се преплавени со насловни страници кои пишуваат за последниот според многумина политиколози и аналитичари невиден преседан со кој Србија го повлече амбасадорскиот

Повеќе...

Бакрачевски и неговиот шофер физички го нападнале актерот Сашко Коцев на затварањето на „Охридско лето“

Синоќа по затворањето на Охридско Лето со  претстава „Ничија земја“ во изведба на Македонскиот народен театар во поранешната охридска касарна, дошло до поголемо нарушување на јавниод ред и мир помеѓу Никола

Повеќе...

СДСМ Прилеп: Судските пресуди против градоначалниците се потврда за расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ

Миле Талевски, член на Советот на Општина Прилеп од СДСМ денеска во изјава за медиумите рече дека 12-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, оставило пустош во Општина Прилеп и во Република Македонија.

Повеќе...

Српските дипломати повлечени зошто имало докази за разузнувачко дејствување против Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека вработените од Амбасадата на Србија во Македонија се повлечени на консултации откако од надлежните органи за разузнување  “се добиени доволно докази за

Повеќе...

Вработени во УЈП овозможиле 37 фирми 2 години да бидат изземени од присилна наплата

Двајца вработени од Управата за јавни приходи (УЈП), меѓу кои има и раководители, им овозможиле на 37 фирми 2 години да бидат изземени од присилна наплата на данок на добивка.

Повеќе...

Реклама