Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

17°

Временска прогноза

17° 25.09 / Вто
11° 26.09 / Сре
12° 27.09 / Чет
14° 28.09 / Пет
15° 12°29.09 / Саб
14° 11°30.09 / Нед
21° 01.10 / Пон

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Македонија

Унковски: Ако референдумот не успее, Македонија ќе биде невозможно место за живеење

Преостануваат уште пет дена до референдумот, а македонскиот режисер, Слободан Унковски смета дека доколку не успее референдумот, Македонија ќе стане невозможноо место за живеење, пренесува „БИРН“.

Повеќе...

Петер: Губење милијарди евра помош и можна дестабилизација на денарот ако не бидете дел од ЕУ

Губење на милијарди евра финансиска помош од Европската унија, намалување на странските директни инвестиции и можност за дестабилизација на денарот што ќе предизвика притисок врз банкарскиот сектор, се дел од

Повеќе...

За организаторите на нападот на Собранието се води предистрага, се надевам ќе одговараат, рече обвинителката Вилма Русковска

Обвинителката за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 Вилма Русковска, на новинарско прашање денеска одговори дека поранешниот премиер Никола Груевски не е викнат да сведочи на судењето, бидејќи не бил

Повеќе...

Заев: Ако има еден глас повеќе „против“, ќе го поништиме Договорот

„Огромното видливо мнозинство на референдумот ќе ги даде насоките на пратениците. Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат.  Ако има и еден глас повеќе „Против“, ние го поништуваме Договорот.

Повеќе...

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените хард-дискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската полицајка Александра Богоевска – Крстановска,

Повеќе...

Талат Џафери: По референдумот се ќе биде објавено во Службен весник

Собранискиот спикер Талат Џафери за време на емисијата  ClickPlus на ТВ21 изјави дека Законот за употреба на јазиците и Спогодбата со Грција во врска со прашањето за употреба на уставното име по референдумот ќе бидат

Повеќе...

Македонските извозници на „лажни вести“ сега се насочени кон домашнaтa публика

„Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките што според аналитичарите кружат на лажните профили на социјалните медиуми во напорите на противниците на

Повеќе...

Мицкоски: Мнозинство од вмровците или ќе апстинираат или ќе гласаат против на референдумот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека најголемиот дел од членовите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ или ќе, како што рече апстинираат или ќе гласаат против.

Повеќе...

За ова во затвор се оди, вели Јанкулоска за местенка на Антонијо Милошоски во бомбите за „Титаник“

Во една од последните околу 130 прислушувани разговори кои беа пуштени во Основниот суд Скопје 1 за големиот случај на СЈО „Титаник“, за злосторничко здружување и повеќе изборни нерегуларности во врска со изборите во

Повеќе...

МВР: Секаков вид притисок, закана или уцена при чинот на гласањето ќе биде спречен и санкциониран

Министерството за внатрешни работи, согласно своите законски надлежности, ги презема сите неопходни мерки со цел гласањето на претстојниот референдум на 30 септември да помине во најдобар ред, односно да се овозможи

Повеќе...

СЈО нема кривично да ги гони „сваровски судиите“

Специјалното обвинителство, освен прислушуваните разговори, нема други докази кои укажуваат дека дел од судиите носеле одлуки по директен политички диктат на ВМРО – ДПМНЕ. Преку „бомбите“ и СМС пораките СЈО

Повеќе...

Реклама