Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

25°

Временска прогноза

25° 22°26.06 / Сре
24° 19°27.06 / Чет
25° 14°28.06 / Пет
20° 13°29.06 / Саб
20° 15°30.06 / Нед
23° 18°01.07 / Пон
27° 20°02.07 / Вто

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Во францускиот град Нанси вчера (3 септември) заврши 23. издание на Меѓународниот филмски фестивал од Нанси (ФИФН), а македонскиот краткометражен филм „Еклер“ на Марко Ѓоковиќ ја доби Големата награда на фестивалот, што се доделува за сите натпреварувачки селекции на фестивалот.

Македонскиот филм „Еклер“ награден на фестивалот во Нанси - Ekler1 680x365 c

Меѓународното жири составено од Елица Петкова, режисерка од Бугарија, Хајме Патрицио Пинто Гаридо, режисер од Чиле, и Карлос Рендон Зипагуата, режисер од Колумбија, едногласно на македонскиот филм му ја доделија најпрестижната награда на фестивалот, чиј режисер, според нив, покажал голема уметничка вештина и кинематографски квалитет.

Покрај „Еклер“, на фестивалот во натпреварувачката селекција беше прикажан и филмот„Крајот на времето“ на Милчо Манчевски.

На Меѓународниот филмски фестивал од Нанси се прикажуваат речиси 150 филма, од кои половината се краткометражни во разни натпреварувачки категории.

Коментари

Коментари

Реклама