Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

17°

Временска прогноза

17° 19°21.05 / Пон
19° 14°22.05 / Вто
20° 14°23.05 / Сре
18° 13°24.05 / Чет
23° 13°25.05 / Пет
23° 13°26.05 / Саб
25° 15°27.05 / Нед

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Со изведбата на претставата “Венецијанскиот трговец” од Вилијам Шекспир, а во изведба на Драмски театар од Скопје, синоќа, во Прилеп по 52-ри пат се дигнаа завесите на МТФ “Водан Чернодрински”.

 Screenshot 5

Овој најпрестижен македонски фестивал на домашниот театар и драма, за отворен го прогласи новиот министер за култура, Роберт Алаѓозовски.

На свеченоста по повод отворањето, годинава наградата за животно дело му беше врачена на академик Митко Манџуков.

На годинашниот Фестивал, кој ќе трае до 16-ти јули, со учество на сите тетари од земјава ќе бидат прикажани 20 претстави од сите жанрови, а 12 од нив се во конкуренција за награди. 

Коментари

Коментари

Реклама