Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

18.01 / Саб
-0°19.01 / Нед
-2°20.01 / Пон
-1°21.01 / Вто
22.01 / Сре
23.01 / Чет
24.01 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Култура

Изложбата „Анатомија на векот“ на авторот Гоце Наневски ќе биде поставена во Прилеп

Утре, (7.0.2018), во НУЦК Марко Цепенков - Прилеп, со почеток во 20 часот, ќе биде отворена изложбата насловена „Анатомија на векот“ на авторот Гоце Наневски.

Повеќе...

Интернационални ликовни работилници од 24 јуни до 4 јули 2018 во Прилеп

Од недела стартуваат Интернационалните ликовни работилници - Интернационална сликарска колонија, Интернационалниот скулпторски симпозиум „МЕРМЕР“, Интернационално студио за пластика во дрво, Интернационално

Повеќе...

На прилепската сцена се поставува „Пиреј“

„Пиреј“ од Петре.М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓорѓиевски, е новата претстава што се подготвува во театарот „Војдан Чернодрински“, чија премиера ќе биде на крајот на април.

Повеќе...

Промотерската асоцијација Room 313 со суперкул идеја како до успешни настани

Она што веќе долго време му се случува на Прилеп е недостигот на алтернативна културна програма. Локалите кои работеа со ваква програма моментално се во некое затишје и чекаат на новогодишните празници да

Повеќе...

Прилепскиот стрип уметник Крстески изложува во Прага

Во рамките на 1-виот Интернационален стрип фестивал ,,FRAME Prague Comics Art Festival,, кој се одржува во Прага денес и утре во Галеријата ,,Каролиниум,, историско седиште на Универзитетот Чарлс која датира од 14-тиот век, со

Повеќе...

Фестивал на новиот германски филм во Прилеп

Вечерва во киното „Мис Стон“ од 20 часот започнува Фестивалот на новиот германски филм, што ЦК „Марко Цепенков“ Прилеп го реализира во соработка со Германската амбасада. Стартот е со драмата „Чик“, добитник на

Повеќе...

Перформансот „ЗОО приказна“ утре во Прилеп

В петок во 21 часот во фоајето на ЦК„Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи перформансот „ЗОО приказна“ на кој ќе настапи актерот Здравко Стојмиров. Премиерата на перформансот ,,ЗОО приказна’’ по Едвард Олби се

Повеќе...

Изложба „Дел од мене“ од Ферди Булут и Дарко Талески во Прилеп

Изложбата „Дел од мене“ од уметниците Ферди Булут и Дарко Талески од Прилеп ќе биде отворена утре во 19.00 часот во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“.

Повеќе...

Филмот „Ќе дојдат децата“ на Ана Јакимска освои главна награда на фестивал во Шпанија

Краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“ на режисерката Ана Јакимска ја освои главната награда за најдобар краткометражен филм на Меѓународниот филмски фестивал Мекиненса во Шпанија (Mequinensa International Film Festival).

Повеќе...

Македонскиот филм „Еклер“ награден на фестивалот во Нанси

Во францускиот град Нанси вчера (3 септември) заврши 23. издание на Меѓународниот филмски фестивал од Нанси (ФИФН), а македонскиот краткометражен филм „Еклер“ на Марко Ѓоковиќ ја доби Големата награда на фестивалот,

Повеќе...

Шести пат Интернационален џез-викенд во Прилеп

И годинава шести пат на 24, 25 и 26 август во Прилеп ќе се одржи Интернационалниот џез-викенд на кој учество ќе земат најактуелните џез-музичари од регионот.

Повеќе...

Реклама