Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

34°

Временска прогноза

34° 16°02.07 / Нед
16° 15°03.07 / Пон
20° 16°04.07 / Вто
28° 15°05.07 / Сре
29° 16°06.07 / Чет
31° 17°07.07 / Пет
32° 19°08.07 / Саб

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Култура

Шести пат Интернационален џез-викенд во Прилеп

И годинава шести пат на 24, 25 и 26 август во Прилеп ќе се одржи Интернационалниот џез-викенд на кој учество ќе земат најактуелните џез-музичари од регионот.

Повеќе...

Нова преработка од прилепчаните Mr.T и Наташа Седлоска – „No Light, No Light“

Нова преработка од нам веќе добро познатите Mr.T и Наташа Седлоска, но овој пат на огромниот хит на Florence + The Machine – No light, No light, во сосема поразлична верзија од оригиналната. 

Повеќе...

Француски филмски фестивал, од вечерва до 23ти јуни во Прилеп

Во рамките на Прилепското културно лето од вечерва до 23 јуни, во киното „Мис Стон“ ќе се одржи Францускиот филмски фестивал.

Повеќе...

Протест на театарскиот фестивал во Прилеп – публиката е вистинско жири

Ансамблот на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп на синоќешното затворање на истоимениот фестивал, протестираше против одлуките на жирито и во име на актерите од ансамблот, Владимир Ѓорѓијоски кажа

Повеќе...

Во Прилеп почна театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“

Со изведбата на претставата “Венецијанскиот трговец” од Вилијам Шекспир, а во изведба на Драмски театар од Скопје, синоќа, во Прилеп по 52-ри пат се дигнаа завесите на МТФ “Водан Чернодрински”.

Повеќе...

Четврто издание на фестивалот на фотографијата „Малински“

Првиот фестивал на фотографија во Македонија "Малински Фото Фестивал" по четврт пат ќе се одржи викендов во Куманово. 

Повеќе...

Почина „Волшебникот на шишиња“ музичарот Зоран Маџиров

По седуммесечна борба со повредите од страотната сообраќајка кај Радовиш, познатиот музичар Зоран Маџиров почина на 49 години. Веста ја потврдија неговите најблиски во Струмица. На социјалните мрежи негови пријатели

Повеќе...

Војна кој да го преземе фестивалот „Браќа Манаки“

Здружението за филмска уметност „Центар за филм“ од Битола, зад кое стојат поранешниот директор на фестивалот Димитар Николов-Таки заедно со уште други дваесетина уметници, сакаат да го преземат организирањето на

Повеќе...

Српската диџејка Шугар Лоби настапува во Прилеп

Слаѓана Цирјак, позната како Шугар Лоби, e техно-диџејка од Белград, која ќе има свој настап в петок во клубот „Синдикат“ во Прилеп.

Повеќе...

Изложба на фотографии на прилепскиот фотограф Барлакоски во Скопје

Изложбата на фотографии „Окото на градот“, прва самостојна на Божидар Барлакоски во Скопје, е составена од 37 фотографии и ќе биде изложена утре во „Јавна соба“ со почеток во 20 часот.

Повеќе...

Двајца членови на Фотокино клубот „Прилеп“ наградени на филмскиот фестивал „Камера 300“

На овогодишниот 24-ти Интернационален фестивал на аматерски документарен филм "Камера 300" кој се одржа во Битола на 28.10.2006год, на кој учество зедоа 43 филмови од повеќе земји од светот, интернационалното жири на нашите

Повеќе...

Реклама