Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

17.01 / Пет
18.01 / Саб
-1°19.01 / Нед
-2°20.01 / Пон
-1°21.01 / Вто
22.01 / Сре
23.01 / Чет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Хроника

Кривична за 19-годишник од Прилеп кој во напуштена куќа злоупотребувал малолетничка

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 19-годишник од Прилеп за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“.

Повеќе...

Кривична за директорка на прилепско училиште која вршела набавки без договор

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 39-годишна прилепчанка за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ во својство на директорка на основно училиште.

Повеќе...

Филмски грабеж во златара во Прилеп

Грабеж на една златара во старата прилепска чаршија кој се случил утрово околу 8.40 часот. Три непознати лица со пиштоли упаднале во златарата, каде во тој момент била само сопственичката и со закани по нејзиниот живот

Повеќе...

Обвинение против претседателот на „Маркукуле“ поради нелегално профитирање

Поднесено обвинение за лице кое остварило профит преку дејност од здружение.

Повеќе...

Четворица Авганистанци пронајдени во камион во Прилеп

Четворица мигранти, државјани на Авганистан, се пронајдени при растовар на камион во круг на фабрика во Прилеп, соопшти полицијата. Тие во возилото се качиле најверојатно во Бурса, Република Турција.

Повеќе...

Се преврте „тико“, 21-годишен прилепчанец со тешки повреди во болница

На патниот правец Битола – Прилеп, пред клучка „Могила“ М.Н.(21) од Прилеп управувајќи патничко моторно возило „тико“ со прилепски регистарски ознаки изгубил контрола над возилото и тоа се превртело.

Повеќе...

ОЈО: Четири лица под истрага во Прилеп за кривично дело насилство

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе наредба за спроведување истражна постапка против четири лица, поради постоење основано сомнeние дека сториле кривично дело насилство.

Повеќе...

Железничка несреќа во скопско: Товарен воз удри во автобус, повредени две лица

Две лица се здобиле со повреди во железничка несреќа која се случила вчера околу 10:15 часот во село Свиларе.

Повеќе...

Изгазен пешак на улица “Ваљевска” во Прилеп

На 29.10.2018 година на крстосница од улиците „Ваљеска“ и „Копаоник“ во Прилеп, патничко возило „Лада“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од К.М (61) од Прилеп удрило во пешак М.А.(86) од Прилеп.

Повеќе...

Кривични пријави за тројца прилепчани кои извршиле насилство

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против К.А.(57), А.А.(50) и О.А. (26), сите од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело,“насилство“.

Повеќе...

Словачката полиција бара тројца Македонци кои ограбиле поштари, разбојниците со пленот се сликале на Фејсбук

Полицијата на Република Словачка на својот Фејсбук профил објави дека е во потрага по двајца од тројцата државјани на Македонија кои пред неколку дена во селото Водеради, Словачка, ограбиле поштари. Станува збор за

Повеќе...

Реклама