Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

09.03 / Сре
10.03 / Чет
11.03 / Пет
12.03 / Саб
13.03 / Нед
14.03 / Пон
-2°15.03 / Вто

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Вести

Тешка сообраќајка во Прилеп – Сопругата загинала на лице место, сопругот тешко повреден

Една жена загина, а маж е тешко повреден во сообраќајната несреќа што се случи ноќеска, во еден часот по полноќ во Прилеп. Автомобил “Oпел астра“, од засега непознати причини удрил во оградата на малиот мост на Градска

Повеќе...

Цивил: Самохрана мајка од Прилеп обвинува за нерегуларности при распределба на социјалните станови

Самохрана мајка на две деца, од Прилеп, без никаков имот, инаку долгогодишен член на ОК на ВМРО ДПМНЕ, реагира и тврди дека распределбата на социјалните станови не е регуларна. Таа е вчудовидена, затоа што е избришана

Повеќе...

Прилепскиот кикбоксер Трајче Илиоски, прв на „Аустријан опен“ во Виена

Трајче Илиоски (-51 кг) го освои првото место на Светски куп во кик бокс „Аустраин опен“ во орагнизација на Светската кик бокс федерација во Виена-Австрија, а Бојан Станојоски (-59 кг) беше втор.

Повеќе...

Четворица прилепски кик-боксери ќе се натпреваруваат на светскиот куп во Австрија

На 29 мај 2016 година во организација на Светската Кик Бокс Федерација ќе се одржи светски куп во кик бокс под наслов Austrian Open, на кој куп ќе настапат четири борци од кик бокс клубот Шампион од Прилеп.

Повеќе...

Промовиран новиот роман на прилепчанката Наталија Трајковска

Во градската библиотека при НУЦК „Марко Цепенков“ - Прилеп, беше промовиран новиот роман на прилепчанката Наталија Трајковска „(НЕ)ПРАВДА?!.

Повеќе...

Во Прилеп се одржуваат „Денови на Крали Марко“

Со литературни и ликовни творби за Крали Марко, денеска во Прилеп, пред споменикот во центарот на градот, се одржува манифестацијата „Денови на Крали Марко“.

Повеќе...

Видео: Прилепскиот адвокат Стеваноски повикан на информативен разговор во ПС Прилеп

Прилепскиот адвокат Жарко Стеваноски, кој е подносител на неколкуте кривични пријави против прилепскиот градоначалник Марјан Ристески, и е еден од гласноговорниците на „Шарената револуција“ во Прилеп, денес бил

Повеќе...

Поставен споменик на Методија Шаторов Шарло во Прилеп

Во центарот на Прилеп денеска беше откриен споменик на прилепскиот и македонски деец од Втората светска војна Методија Шаторов Шарло. Споменикот е висок 2,4 метри, поставен е на пиедестал и излеан во бронза. Автор е

Повеќе...

Прилепчанец застрелан на паркинг во Скопје

Четириесетгодишен прилепчанец е застрелан од непознато лице во понеделникот навечер на паркинг пред ресторанот „Фурна“ во Скопје, но за среќа се здобил со полесна повреда и неговиот живот не е загрозен.

Повеќе...

Скандалозна распределба на социјалните станови во Прилеп

Најавената објективна и правична распределба на социјалните станови, прерасна во скандал во градот под Марковите Кули! Наместо изградените 76, Министерството за труд и социјална политика (МТСП) во Прилеп распредели 73

Повеќе...

„Тутунски комбинат – Прилеп“ во загуба од 57 милиони денари

„Тутунски комбинат – Прилеп“ во првите три месеци од годинава оствари загуба од 57,4 милиони денари, што е намалување во однос на истиот период минатата година кога загубата изнесувала 94,8 милиони денари, покажува

Повеќе...

Реклама