Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

09.03 / Сре
10.03 / Чет
11.03 / Пет
12.03 / Саб
13.03 / Нед
14.03 / Пон
-2°15.03 / Вто

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Вести

Седумдесетгодишен прилепчанец сексуално злоупотребувал малолетничка

Основното јавно обвинителство – Прилеп поведе постапка против едно лице, на возраст од 70 години за сторено кривично дело полов напад врз дете затоа што на точно неутврдени датуми во повеќе наврати, од почетокот на 2016

Повеќе...

Интернационалниот ден на танцот ќе се одбележи во Прилеп

Во големата сала од НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, на 28 април, годишен концерт ќе одржи танц-студиото „Зодијак“. Концертот е по повод 17 години постоење на „Зодијак“ и одбележувањето на Интернационалниот ден на

Повеќе...

Полицаец со погрдни зборови исплукал мајка и дете на протестите во Прилеп

Во вторникот по завршувањето на мирниот протест кој се одржа во Прилеп, униформиран полицаец со погрдни зборови исплукал мајка со дете.

Повеќе...

Фото: Бакли и јајца со боја, 7-ми ден протести во Прилеп

Прилепчани 7-ми ден го поддржуваат протестот против аболицијата на 56 лица потпишана од Претседателот на Македонија, барајќи негова оставка и одлагање на закажаните избори на 5-ти јуни.

Повеќе...

6-ти ден протести во Прилеп, уште едно вечерно виножито пред зградата на Општината

Заврши денешниот протест во Прилеп. Здружението Протестирам не се откажува од своите барања и најавува дека овие собири на незадоволни граѓани од одлуката на Претседателот на државата за аболиција на 56 лица и од

Повеќе...

Посетител во прилепскиот затвор, фатен како шверцува марихуана

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против Р.А.(34) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни

Повеќе...

Прво и трето место за „Академија Микросам“ на Државен натпревар на млади истражувачи од Република Македонија

Микросам Академија и понатаму покажува и докажува дека клубот за талентирани средношколци, кој функционира во летниот период, е една генијална идеја во која сите талентирани средношколци можат да го пронајдат,

Повеќе...

Во Прилеп: Голф се заби во моторцикл, повредена малолетничка

На крстосницата со улиците „Тризла“, „Београдска“ и „11-ти Октомври“ во Прилеп вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Голф“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф.(41) од

Повеќе...

Прилепчанец изгубил контрола над автомобилот и излетал од патот

Вчера околу 17.45 часот на патот Прилеп-Македонски Брод се случила сообраќајна незгода во која В.Т.(27) од Прилеп управувајќи возило „фиат браво“ со прилепски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото, излетал

Повеќе...

Поранешните Лавови во прилепско Лениште го исвиркаа Спасовски: Што бараш тука, оди со УЧК!

Во прилепското село Лениште денеска беше одбележан јубилејот 15 години од формирањето на единицата за брза интервенција Лавови.

Повеќе...

Фото: Четврт ден мирни протести во Прилеп

Прилепчани и вечерва излегоја на мирен протест во центарот на Прилеп, кај камената бина на плоштадот Александрија, уште еднаш да го искажат своето незадоволство и несогласување со аболицијата на претседателот

Повеќе...

Реклама