Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

-2°

Временска прогноза

-2° -2°20.01 / Пон
-0° -1°21.01 / Вто
22.01 / Сре
-0°23.01 / Чет
24.01 / Пет
25.01 / Саб
26.01 / Нед

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

СДСМ

 • СДСМ со нови потпретседатели и генерален секретар

  Централниот одбор на СДСМ, вчера вечер ги комплетираше органите на партијата, што не се избираат на Конгрес.

  Повеќе...

 • СДСМ: Субвенциите ќе бидат исплатени на време

  Субвенциите за земјоделците, вклучително и за тутунарите, ќе бидат во целост исплатени во законскиот рок - велст во своето соопштение од СДСМ.

  Повеќе...

 • Делегатите на СДСМ го гласаат новото раководство

  Започна работниот дел на 22 конгрес на СДСМ во хотелот Александар Палас во Скопје.

  Повеќе...

 • Започна 22 конгрес на СДСМ, Заев вети општество без реваншизам

  Со присуство на околу 700 делегати од сите општински организации на партијата, и гости од скоро сите парламентарни и вонпарламентарни партии без ВМРО-ДПМНЕ, започна 22 Конрес на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија.

  zaev 22kongres sdsm min

  Ова не е крај на битката.  Ова овде е нов почеток на нашата Македонија. Надежта е одново разбудена, пред нас се можностите за обнова и реформа. Минатото е зад нас.

  Луѓето се мирни кога живеат во општество кое се темели на чесност и рамноправни шанси за напредок. Верувам и знам дека не сум сам во таа верба, дека различностите се наша сила.

  Иако е ова партиски конгрес, ќе.се обратам до сите граѓани на Македонија, затоа што победивме заедно. До нив изразувам искрена благодарност, не затоа што го поддржаа Зоран Заев,  туку затоа што одбраа демократски промени наместо режим.

  Нема да дозволиме да се повтори злото што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните и државата.

  Веруваме дека секој е важен и нема некој поважен од друг. Свесен сум дека имаме големи предизвици во економскиот ќорсокак, изгубената демократија и ќорсокакот во кој се најдува Македонија.

  Затоа отвараме.општество на можности - можности за сите. Доста е од реваншизам што нѐ враќа.назад. Тоа се западните вредности и нашите определби, спротивни на раздорот и конфликтите кои до сега го кочеа напредокот на Македонија.

  .- рече меѓудругото.Заев во своето воведно обраќање.

  По воведниот говор на претседателот на СДСМ, и говорите на странските гости на конгресот на патијата, бившиот Претседател на Република Македонија и бивш претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски го напушти конгресот без обраќање до присутните делегати и членството.

  Според партиски извори на овој 22 конгрес, ќе има смена на генералниот секретар на партијата, односно, на местото на досегашнот генерален Секретар Оливер Спасовски, според неофицијалните информации таа функција ќе ја превземе Љупчо Николовски кој беше заменик министер за земјоделство.

  На конгресот ќе се реизбере Зоран Заев како единствен кандидат за претседател на СДСМ.

  По отворениот дел, следува затворениот работен дел, каде ќе се разгледува и извештајот за изборните резултати на партијата.

  Повеќе...

 • СДСМ Прилеп: Ќе го преиспитаме 11 годишното менаџирање со Тутунски комбинат Прилеп

  Новата реформска Влада сериозно ќе се зафати со решавање на проблемите во претпријатијата и ќе стави крај на сите злоупотреби на работиците и фабриките.

  Повеќе...

 • СДСМ: Ќе има ревизија на парите потрошени од Груевски

  Следува период во кој новата Влада ќе ги преиспита сите задолжувања што ги направи досегашната власт изминативе години на крајно нетранспарентен начин. Исто така ќе биде спроведена и темелна ревизија на сите нетранспаретни трошења на пари на граѓаните од Буџетот на Р.Македонија што ја крахираа економијата.

  Повеќе...

 • СДСМ денес ќе ги достави измените во законот за eкстерното тестирање

  СДСМ денес ќе го достави предлогот за измени во законот за образование - рече Стефан Богоев на денешната пресконференција.

  Повеќе...

 • Шилегов: Нема потреба од триумфализам, не планираме прослава. Нè чека сериозна работа

  Портпаролот на СДСМ вели дека сега партијата е концентрирана на тоа да се нормализира состојбата во Собранието, а штом ќе се создадат услови за преговори со партиите кои би влегле во владата, СДСМ ќе ја информира јавноста.

  Повеќе...

 • СДСМ: Нема да дозволиме Груевски да ја парализа државата, ќе има и нова Влада и локални избори

  „Да беше досега формирана новата Влада, немаше да има потреба од одложување на локалните избори. Неразумните блокади од ВМРО-ДПМНЕ веќе ги оставија граѓаните од утре без градоначалници и советници, вработените во општинските установи без плати, луѓето без потребните општински услуги.

  Повеќе...

 • СДСМ ги повика чесните членови на ВМРО-ДПМНЕ да се оградат од Груевски!

  Во периодот што следи особено е важно да се овозможи мирен трансфер на власта и формирање на нова реформска Влада. Тоа е врвен интерес на граѓаните и државата.Тоа е потребно како за евро-атлантските перспективи на државата, така и за сите граѓани, без разлика на нивната политича, етничка или каква било друга припадност, порачува СДСМ.

  Повеќе...

 • СДСМ: Иванов да постапи уставно, ВМРО-ДПМНЕ да биде конструктивна опозиција

  Неопходно е во периодот што претстои максимална одговорност од сите за да се овозможи формирањето на новата Влада што е врвен државен интерес, порачува СДСМ.

  Повеќе...

 • Амбасадорите на средби во СДСМ

  Дипломатска офанзива во СДСМ. Амбасадорите на земјите од Европска унија дојдоа во сдиштето на СДСМ попладнево. Се сретнаа со потесното партиско раководство за да се информираат за деталите од упадот и насилствата во Собранието.

  Повеќе...

 • СДСМ: Никој да не помисли да ги блокира процесите

  Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е избран од парламентарното мнозинство по законски и легитимен пат согласно деловникот, законите и уставот и ја има поддршката на меѓународниот фактор- се вели во партиското соопштение на СДСМ.

  Повеќе...

 • Дали се бројат часови или денови до избор на спикер на Собранието?

  Секој ден е можен избор на спикер на Собранието. Спикерот на Собранието ќе ги распише локланите избори и ќе го отвори патот за избор на нова реформска Влада, одговри денеска на новинарско прашање Љупчо Николовски пратеник на СДСМ.

  Повеќе...

 • СДСМ: Преземаме обврска многу скоро да има нова влада

  Новото парламентарно мнозинство ја презема обврската многу скоро да ги одблокира демократските процеси и да избере нова реформска Влада којашто ќе обезбеди добар живот за сите.

  Повеќе...

 • СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се опозиција

  Волјата на граѓаните е изразена на кредибилни избори реализирани на 11 декември.Тие избори му одговараа на Никола Груевски додека се обидуваше да состави Влада, кога ги прифатил сите барања на албанските партии, освен работата на СЈО, како што е јавно соопштено од преговарачите, се вели во писмено соопштение на СДСМ.

  Повеќе...

 • Нападната активистка на СДСМ во Прилеп

  Активистка на СДСМ - Прилеп била нападната во четвртокот околу 21 часот. Сузана Трајковска, која е член на прилепските социјалдемократи, вели дека била пресретната и нападната од две непознати лица, чии лица не можела да ги види, затоа што биле покриени со капуљачи.

  Повеќе...

 • СДСМ Прилеп поднесе кривична пријава против директорите на гимназијата и индустриското училиште

  СДСМ Прилеп поднесе кривична пријава до ОЈО Прилеп, против директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“ Кирил Николоски, како и против Жарко Темелкоски, директор на Средното индустриско училиште „Ристе Ристески - Ричко“, за како што велат, извршената тешка злоупотреба на службената положба и овластувања, на очиглед на целата јавност.

  Повеќе...

 • СДСМ поднесе иницијатива за продолжување на конститутивната седница

  СДСМ денеска ја поднесе иницијативата за свикување на продолжението на конститутивната седница на Собранието. Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, рече дека со поднесувањето на иницијативата се срушени сите дилеми околу новото парламентарно мнозинство.

  Повеќе...

 • СДСМ Прилеп: Директорот на Гимназијата треба да одговара кривично!

  Недозволиво е директори да повикуваат ученици да бојкотираат настава за да бидат дел од протести на кои се поттикнува и шири етничка и национална омраза. Тоа е кривично дело, реагира СДСМ Прилеп.

  Повеќе...

Реклама