Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

15°

Временска прогноза

15° 18°17.08 / Саб
26° 18°18.08 / Нед
27° 19°19.08 / Пон
28° 21°20.08 / Вто
29° 21°21.08 / Сре
29° 22°22.08 / Чет
30° 23°23.08 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Кога ќе се преминат триесеттите години,кај жените метаболизмот почнува да забавува,а после четириесеттите уште потешко се согоруваат вишокот калории.

Како да се храните после 30-тата - Corn Quinoa Salad PS 2

Најпрво се забележува кај оние кои претходно лесно се ослободувале од килограмите добиени, на пример, за време на празниците,а сега, со текот на годините, многу потешко е да ги изгубат.   Како да се зачува фигурата? Диетолозите даваат строги совети: јадете помалку, избегавајте слатка и масна храна; повеќе движење...

Овие препораки може да се наречат банални, но тоа е единствениот начин да се остане во форма.

Еве неколку практични совети:  

Јадете помалку слатки, и меѓу оние кои се нудат- изберете нискокалорични продукти.

  • • Не заборавајте да пиете вода. Недостатокот на течности често погрешно се толкува како глад, што ве принудува да се јадете повеќе. Водата е корисна и за лицето, бидејќи го спречува појавата на брчки.  
  • • Јадете овошје и зеленчук во три бои: црвена, портокалова и бела боја. Тие се богати со ликопен, лутеин, бета-каротен и зеаксантин. Овие антиоксиданси се важни на било која возраст, но особено по 35 години . Го чуваат видот и благотворно делуваат на кожата и косата.

Би ги наброиле: брокула, спанаќ, домати, моркови, црвен грејпфрут, кајсии, артичока.

Коментари

Коментари

Реклама