Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

34°

Временска прогноза

34° 16°02.07 / Нед
16° 15°03.07 / Пон
20° 16°04.07 / Вто
28° 15°05.07 / Сре
29° 16°06.07 / Чет
31° 17°07.07 / Пет
32° 19°08.07 / Саб

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Во здраво тело

Нов тренд во исхраната - флекситаријанизам

Се работи за диета која претежно се заснова на вес на билки, со повремена конзумација на мали количини месо.

Повеќе...

Одстранете го досадниот херпес на устата природно и лесно

Херпесот е вирус кој не исчезнува од организмот. Ако еднаш сте имале непријатни, болни, мали меурчиња полни со течност на усните, тогаш голема е веројатноста повторно да го имате тој проблем.

Повеќе...

Што е генетски модифицирана храна (гмо) – и зошто треба да сте преплашени

Генетски модифицирани организми се оние организми чиишто генетски материјал е променет меѓутоа, не природно, преку процесите на размножување.

Повеќе...

Зголемување на тестостеронот по природен пат

Кога и да се спомене нешто околу бодибилдингот, или за било кој друг спорт, па дури и при самото споменување на зборот фитнес, првата асоцијација поврзана за хормоналната проблематика е редовно врзана за тестостерон.

Повеќе...

Отрови во храната кои секојдневно нѐ трујат

Речиси сите производи кои ги внесуваме содржат барем еден од шесте состојки чие консумирање не би го препорачал ниеден нутриционист. На пакувањето на кој било прехранбен производ во супермаркет - почнувајќи од

Повеќе...

25 забрзувачи на метаболизмот

Голем број од нас се соочуват со проблеми од типот на мрзливи црева, опстипација (запек), сакаат да ослабат и слично, па затоа ви предлагаме листа на хранливи производи кои помагаат во забрзување на работата на

Повеќе...

Докторите објаснуваат како планинарењето влијае на вашиот мозок

ДОбро се познати релаксирачките ефекти од пешачењето во природа, или неколку часа поминати во планина, но овојпат научна студија всушност потврдува дека редовното планинарење навистина кможе да го промени вашиот

Повеќе...

Еве што се случува со вашето тело ако престанете да користите козметички препарати

Новата студија спроведена од UC Berkeley и Clinica de Salud del Valle Salinas демонстрира како извесна пауза од користењето на козметички преарати може да го стабилизира телото од хемикалии кои предизвикуваат значителни хормонални

Повеќе...

Дали некогаш сте доживеале парализа во сон?

Парализа во спиење е состојба при која и покрај тоа што сте свесни, вие не можете да придвижите ниеден дел од вашето тело.

Повеќе...

Само 8 минути вакви стомачни заменуваат 45 минути тренинг!

Видеото трае колку и тренингот, и е специјално дизајнирано за оние кои немаат време за целосен тренинг, а сакаат стомачни мускули.

Повеќе...

Прилепски фитнес центар по светски стандарди

Вашето тело е вистинскиот дом на вашиот дух. Фитнес центарот “Арена”, е правото место каде можете да го подобрите, поправите и украсите тој дом, од кој единствено не можете да

Повеќе...

Реклама