Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

19.02 / Сре
20.02 / Чет
21.02 / Пет
-0°22.02 / Саб
23.02 / Нед
10° 24.02 / Пон
25.02 / Вто

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Неодамна Јапонската крајбрежна гарда објави снимки од формирањето  нов остров во пацификот кој настанува како резултат на ерупција на подводен вулкан.

 

на снимката се гледаат серија ерупции на подводниот вулкан, кој исфрла големо количество на лава, пепел и прстени од густ чад. Островот Ниијима, најпрво почнал да се формира во Ноември 2013-та година, во непосредна близина на ненаселеното островче Нишино Шима кој е дел од верига од околу 30 острови познати како островите Бонин, или синџирот Огасавара.

овој новоформиран остров се наоѓа на околу 130 км од најблискиот населен остров.

Повеќе за овој природен феномен можете да прочитате овде.

Коментари

Коментари

Реклама