Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

34°

Временска прогноза

34° 16°02.07 / Нед
16° 15°03.07 / Пон
20° 16°04.07 / Вто
28° 15°05.07 / Сре
29° 16°06.07 / Чет
31° 17°07.07 / Пет
32° 19°08.07 / Саб

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Сајнс фикшн

Кинез се ожени со робот што сам го направил

Сега тој планира да ја усоврши својата сопруга, „таа“ да може да ги извршува основните работи во домаќинството.

Повеќе...

Паметните очила на ODG со AR/VR технологија претендираат да ги заменат таблетите и мобилните телефони

За да развие мобилна, забавна и компјутерска апликација со можност за AR за паметните очила R-8 И R-9, ODG се здружи со 21st Century Fox кои се јавуваат како инвеститор, компанијата OTOY, и PTC кои ја обезбедуваат VUFORIA AR платформата.

Повеќе...

9 месеци бременост во само 4 минутно 3D видео

Ова видео во само 4 минути покажува како се случува оплодувањето, развојот и раѓањето на бебето. Видео клипот нуди 3D визуелизација од развојот на ембрионот во мајчината утроба, и ќе ги заинтересира подеднакво како

Повеќе...

Откриен е нов орган во човечкото тело

Станува збор за веќе познатиот набор(mesentery)на гастроинтестиналниот тракт кој претходно се сметаше дека е фрагментирана структура на дигестивниот тракт.

Повеќе...

Човечкиот животен век како секунда: Ова се видовите со најдолг животен век на Земјата

Ако некогаш сте се запрашале колку е стар најстариот организам на нашата планета Земја, одговорот е, верувале или не, 11 илјади години.

Повеќе...

Големо откритие: Научници успеале да преведат комуникација на лилјаци

Со помош на напреден алгоритам, научниците успеале да ги преведат звуците кои што ги испуштаат лилјаците и да откријат многу повеќе за нивниот свет и комуникација.

Повеќе...

Видео: Дното под антарктичкиот мраз - дом на деликатен еко систем

Австралиска научна дивизија, доволно упорна во љубопитноста, спушти робот на дното на антарктикот. Ако мислевте дека ништо не живее во смртно студените води, и мракот под вечниот мраз, се лажете. Океанското дно е дом

Повеќе...

Погледнете го најапокалиптичниот трезор на светот

Погледнете го наапокалипчниот трезор на светот во ко се чуваат примероци од разни видови на семиња кои би требало да ја спасат земјата по евентуална катаклизма.

Повеќе...

Македонија добитник на наградата за најинвентивна практика за 2016

Проектот Сподели светлина на РОШ Македонија насочен кон унапредување на степенот на информираност и свесност на јавноста за потребите на сите лица со оштетен вид и нивните семејства во Р. Македонија е добитник на две

Повеќе...

Зошто треба да го избегнувате палмовото масло како чума

Плмовото масло е присутно во голем број прехрамбени и козметички производи, од чипсови до шампони, а се користи во големи количини и за прирема на фаст-фуд. Дури и звучи поздраво затоа што е поразлично од некои

Повеќе...

Мистериозна камена топка ги подели мислењата на научниците

Ова може да е најстарата камена топка направена од човечка рака вели босанскиот археолог Семир Османагич.

Повеќе...

Реклама