Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

18.01 / Саб
-0°19.01 / Нед
-2°20.01 / Пон
-1°21.01 / Вто
22.01 / Сре
23.01 / Чет
24.01 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Патеписи

ФОТО: Во тек е натпреварот Travel Photographer of the Year на National Geographic

Во тек е натпреварот Travel Photographer of the Year на National Geographic, а крајниот рок за испраќање фотографии е 30 јуни. Победникот ќе добие 10-дневно патување за двајца на Галапагос.

Повеќе...

Рај за зависниците од адреналин: Чекорење над бездна од 250 метри

„Трил вок“ (Thrill Walk), 200 метри долгиот стаклен мост во Швајцарија ги поврзува карпите на алпскиот врв Шилторн.

Повеќе...

Јапонска уметност во оризовите полиња

Не е дело на вонземјани, и не, не е фотошоп. Тоа што го гледате е дело на генијалните јапонски фармери, кои преку засадување на различни видови на ориз, ги исцртуваат овие гигантски слики врз оризовите полиња. 

Повеќе...

Една зимска недела во Лофотен (Норвешка)

Еден фотограф на пејсажи со искрена порака сака да ви го покаже едно од најубавите места во Европа. А богами и има за што да биде толку воодушевен.

Повеќе...

Од островска пештера до супер луксузен хотел во Grotta Palazzese - Италија ?

Дали сте размислувале за егзотичен и романтичен одмор од соништата. Затворете ги очите и замислете дека се наоѓате во една волшебно осветлена пештера во која се наоѓа прекрасен ресторан и седејќи во него ги гледате

Повеќе...

Фотографии кои ќе ви го покачат адреналинот

Предизвикот да се направи фотографија од која застанува здивот е заеднички како за фотографите така и за љубителите на адреналинските спортови.

Повеќе...

Фото бајка: Руска фотографка ги оживува ликовите од бајките

Дарја Кондратјева е фотографка од Москва која ги има направено можеби најволшебните фотографии, кои изгледаат како интерпретација на руските бајки.

Повеќе...

Јапонија оддржува железничка станица само поради еден ученик

Кана Харада е девојче кое живее во кварталот Ширатаки во Хокаидо ( Јапонија ), место со едвај 36 жители. Кана секој ден патува со воз по 35 минути до најблиската гимназија. Необичниот момент, во оваа инаку сосема обична

Повеќе...

Фотограф на наврнати градови

Францускиот фотограф Франсис Жакро е фотограф кој е најпознат по своите фотографии од „наврнати“ градови. 

Повеќе...

Видео: Една поинаква прилепска екипа на одмор во Лефкада

Една поинаква екипа на прилепски момци и девојки одат на одмор во Грција, и тоа станува одмор за прикажување. Ќе речете многумина одат, плажа ко плажа, море ко море, стапче за селфи ко стапче за селфи. Исто е, ама не е

Повеќе...

Здружение на љубители на Ридско-планински активности, рокенрол и добра чашка - прва епизода

Прилепското Здружение на љубители на Ридско-планински активности, рокенрол и добра чашка е формирано пред 5 год. како информатор на 10-тина дечки кој секоја Недела заминуваа на планина да се одморат од секојдневниот

Повеќе...

Реклама