Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

34°

Временска прогноза

34° 16°02.07 / Нед
16° 15°03.07 / Пон
20° 16°04.07 / Вто
28° 15°05.07 / Сре
29° 16°06.07 / Чет
31° 17°07.07 / Пет
32° 19°08.07 / Саб

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Колумна

Бесните пци на Кајафа - колумна на Александар Цветкоски

Голгота! Тоа Македонија помина. Веќе заборавивме? Бесните пци на Кајафа тоа ни го сместија.Дали навистина заборавивме дека шепотевме, гледајќи лево – десно, некој да не чуе и пренесе? Толку ли сме комотни да

Повеќе...

Ние сме тие, на кои родителите не предупредуваа - колумна на Александар Цветкоски

 Колку сакаат нека се фалат Америкаците, НАТО, ЦИА и останати „задолжени за светот“ дека тие ја уништиле Југославија. Немаат шанси со нас. Ние си ја уништивме. Еве, до сега успешно ни одеше и со уништувањето на

Повеќе...

Вмровски морал: крадел оти морал - колумна на Александар Цветкоски

Зврле куртули, за сега. Братислав и Јелена – не. Едната си ги зеде „пластичните“, а вториот заборавноста дека некогаш и тој беше човек и како „праведници од јавна куќа“, си заминаа. Ќе ве паметиме како мали и небитни

Повеќе...

Нема повеќе сиромаштија - колумна на Александар Цветкоски

Бизнис му е мајката, ама не како што кажува Анѓушев или Витанов. Формулата ја добивме лично од Грујо. Не, не мислеше на нови скулптури, стиропор и панорамски тркала. 

Повеќе...

Илија наречен Жаклина - колумна на Александар Цветкоски

Од сигурни, но не најсигурни извори, дознаваме дека вемереовците чекале потврди од психијатри и психолози дека имаат шизофренија – кој подвоена, кој тројна, кој мултиплицирана личност (така се викаше?). Заради што?

Повеќе...

Курири - Карабдалици - колумна на Александар Цветковски

Карабдалиците беа претходнички на Фејсбукот. Припрости, средновечни, невработени жени, се декларираа како „домаќинки“, за да направат дистинкција од „вработените“, кои „не биле за машала“ - од морална гледна

Повеќе...

Колку што вемерето разбра, толку Анѓушев греши - колумна на Александар Цветкоски

Токму така. Реалниот сектор бара реални фирми, а не перачи на вемерето и „странски ивестиции“ со наши пари. Тие вработиле 20.000 народ? Нека ми ги даде мене вемерето истите пари, како на странските инвеститори, јас ќе

Повеќе...

Отворено писмо до Никола Груевски од еден уличар

Г-дине Груевски, иако она Г-дине ми пречиСакам како уличар да Ви се обратам.(да се разјасниме околу ова В и Г-дине).

Повеќе...

Монтирана здравствена конструкција - колумна на Александар Цветкоски

Уште еднаш вемерето покажа дека е конструктивна опозиција. На Заев му смислија нова конструкција за подметнување. Како што излегува, Заев ништо друго не мора да работи, туку само да го слуша вемерето и далеку ќе

Повеќе...

Заев ќе не умре од досада - колумна на Александар Цветкоски

Да драги граѓани. Досадата се враќа во нашите животи. Нема повеќе „ало началниче“, гаќи од 500 евра, дебилните изјави на Тодоров, правдањата на Грујо како дете што турнало саксија, мрсулавењето на нашето знаме од

Повеќе...

Невина сум, жими децата - колумна на Александар Цветкоски

Тантуровски го покажа оделото. Тоа изгледаше скапо, а тој евтин. Како ли го купил после донациите кон партијата, која го постави за тој да алармира на лоповлукот од партијата? Ние обичните граѓани не се

Повеќе...

Реклама