Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

13°

Временска прогноза

13° 12°19.10 / Саб
20° 15°20.10 / Нед
21° 15°21.10 / Пон
20° 14°22.10 / Вто
20° 13°23.10 / Сре
20° 13°24.10 / Чет
19° 12°25.10 / Пет

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Претседателот на парламентот, Талат Џафери, е убеден дека повеќето граѓани ќе го поддржат референдумот на 30-ти септември и ја повика опозицијата да се однесуваат одговорно.

Џафери: Ако референдумот пропадне, одлучуваат институциите - talat sobranie

На прашањето што ќе се случи ако не биде постигнат потребниот цензус на референдумот, Џафери рече дека во случај на неуспех, прашањето ќе оди во рацете на институциите.

 

Целосното интервју на претседателот на парламентот, Џафери, ќе се емитува денес во емисијата „200″, со почеток во 22:00 часот, на телевизијата „Алсат-М“.

 

– Во ситуација за да нема цензус се подразбира дека граѓанинот се дистанцира од правото да преземе одговорност за донесување одлуки и остава простор институциите кои ги избрал да продолжат со носењето на одговорноста во следните процеси, по однос на ова прашање, за кои тие постојано даваат поддршка за интегративните процеси. Ова е патот по кој ние се движиме и по кој треба сите да се движиме. Аспектите на академските, професионалните толкувања не ги исклучувам, но тие се аналитички толкувања кои не сносат одговорност за ништо – рече Талат Џафери, претседател на парламентот.

Коментари

Коментари

Реклама