Едукативно-забавен портал на Град Прилеп

10bez10.com

Временска прогноза

19.02 / Пон
20.02 / Вто
21.02 / Сре
22.02 / Чет
10° 23.02 / Пет
12° 24.02 / Саб
13° 25.02 / Нед

Банкометар

Банкометар

10bez10.com

Содржина

Содржина

Македонски

Барокот не треба да сe симнува, очекуваме стриптиз - колумна на Александар Цветкоски

Во петокот за прв пат влегов во ружната зграда на владата, откако е со нова курвинска наметка. Кутрата зграда е како солза од спонзоруша, лажна, неприродна, непедантно сработена и напукната - машала.

Повеќе...

За (името и) историската улога која левицата мора да ја одигра бидејќи нема кој друг - колумна на Горан Талески

На десницата на Балканот ѝ беше дадена задачата да ги решава етничко-националните теми т.е. проблемите во самите држави (или со соседите) поврзани со етникумот или нацијата, а понекогаш и двете. Од друга страна,

Повеќе...

Пот од очите и солзи од под мишки - колумна на Александар Цветкоски

Ние сме многу „препичен“ народ. Се препичуваме од работа, од чесност, од „од на мрава негазење“, од патриотизам – посебно. Од гостопримство? Нема втор народ како нас препичени од гостољубивост. Препичени сме од

Повеќе...

ФСП: Заев и Ахмети немаат легитимитет да преговараат за промена на Уставот

Форумот на слободоумни патриоти најостро го осудува однесувањето на, како што велат, велепредавничко-арнаутскиот тандем Заев и Ахмети, како и на нивниот поттрчко Димитров.

Повеќе...

За законот за употреба на јазиците - колумна на Горан Талески

Уште во старт да расчистиме една работа. Се согласувам дека беше потребно да се донесат измени во законот за употреба на јазиците, преку кои ќе се зголеми користењето на албанскиот јазик

Повеќе...

Барок, Рококо и $ Охохооооо - колумна на Александар Цветкоски

Тоа се главните архитектонски стилови во Македонија. Барокот и рококото ги имаме од неодамна, а охохооото уште од социјализмот, со постепен развој во периодите 1991–1998 година и со невиден процут после 2008 – ма година.

Повеќе...

Јас сум роден ваков, со што се правдаш ти - колумна на Александар Цветкоски

Како со Макавеите, по почетокот се познава годината. Така, годинава ќе биде пресудна оти ќе има многу судски пресуди. Со тоа, ќе биде и процесоидна, а впечатокот беше зајакнат и со бадниковата процесија. Од причина што

Повеќе...

Бидете паразити, оти е највозвишено - колумна на Александар Цветкоски

Божик бил роденден на божицата Митра (25 декември) и тој е само еден од многубројните обичаи на преминот од старата – во новата година. И пред Митра, главното божество во Вавилонија, крволочната Тијамат, била прелагана

Повеќе...

Селфи пред ладно одбивање - колумна на Александар Цветковски

Размислувањето за „бренд“ и „имиџ“, но и за goodwill, ни стана мошне блиско, годиниве. Идеал на секого е да создаде „вишок вредност“, која е поголема од вложеното, било да се работи за компанија или за човек.

Повеќе...

Агентот „Мачка“ ангажиран за Македонија - колумна на Александар Цветкоски

Сето ова, што подолу го излагам, немаше да се знае, ако не беше забележан првиот, во серијата настани, кои ја разголија ситуацијата со тајните служби, кои роварат во Македонија. Курир бил во право.

Повеќе...

Кога нѐ лажевте – тогаш или сега? - колумна на Габриела Илиевска

Долго се трудам да го задржам во себе бесот кој го имам за она шо ја труе Битола. Ќутам и чекам. Оти, нели, се чека само нешто да кажам за одма да ме нападнат и да речат: режимот поарен ти беше???

Повеќе...

Реклама